top of page
codo-colorcodes.png

  HATAY BELEDİYE BİNASI  

  Proje Tarihi: 2012
  Tamamlanma Tarihi: 2012
  Yatırımcı: Hatay Belediyesi
  Arsa Alanı: 45.000 m²
  İnşaat Alanı: 25.000 m²

CODO MİMARLIK HİZMETLERİ

     + Mimari Konsept Projesi

Hatay Belediye Binası, 2012 yılında tamamlanan bir yarışma projesidir. Belediye hizmet binası olarak tasarlanan projede mimari konsept projesi çizilmiştir. 45.000 m² arsa alanı üzerinde 25.000 m² inşaat alanına sahip bir yapı olarak tasarlanmıştır.

Arazide yaratılan sosyal ve kültürel alanlar farklı mekansal odaklar ile zenginleştirilerek insanların arazi içindeki dolaşımında farklı mekanları tecrübe etmesi hedeflenmiştir. Bu dolaşımı oluşturan ana elemanlar Kent Sokağı, Kentsel Meydan, Alt Meydan, Aktivite Alanı ve Promenade olarak tanımlanmıştır. Kent Sokağı, idari ofisler ve konferans salonu ile tanımlandırılmış ve basamaklar ile insanlara serbest oturma olanağı yaratılmıştır.

Buluşma noktası olarak tasarlanan Kent Meydanı, yeme-içme fonksiyonu, geçici sergi alanı ve mevcut ağaç dokusuyla kente ihtiyacı olan mekansal zenginliği katmıştır. Aktivite alanı ve alt meydan ise farklı organizasyonlar, sergiler, festivaller, şenlikler ve gündelik kullanım için tasarlanmıştır.

Kentsel örtü ise açık alanda ihtiyaç duyulan gölge alanı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Örtü çelik konstrüksiyon olarak tasarlanmış ve çelik konstrüksiyon arasına memebran örtü elemanı ile ihtiyaç duyulan gölgeleme karşılanacak şekilde tasarlanmıştır.

bottom of page